Płyn do naczyń o zapachu piwa i odkurzacz jak bolid Formuły 1. Kampania Centrum Praw Kobiet „Równość zaczyna się w domu”

26 maja obchodziliśmy Dzień Matki. W tym dniu Centrum Praw Kobiet przypomniało, że to właśnie na kobietach i matkach spoczywa największy ciężar dbania o dom. Praca na rzecz domu to także praca, choć często nie jest tak postrzegana. Szacuje się, że kobieta poświęca średnio 160 godzin miesięcznie na „drugi etat” podczas wykonywania zajęć domowych.

W Dzień Matki tradycyjnie obdarowujemy nasze mamy upominkami. Czasami towarzyszy temu również „zwolnienie” ich z wykonywania domowych obowiązków, aby odpoczęły w swoje święto. To miły gest, ale utrwala przekonanie, że prace domowe to domena kobiety, a inni domownicy tylko jej pomagają. Ideą kampanii „Równość zaczyna się w domu” jest zwrócenie uwagi na konieczność sprawiedliwego dzielenia się obowiązkami.

Kampania to nieco groteskowa i w oczywisty sposób przerysowana odsłona reklam kierowanych do mężczyzn. Rdzeniem kreacji są fikcyjne środki czystości. Pełnią one funkcję produktów przeznaczonych dla panów, którzy – jak dowodzą statystyki – prawie nigdy nie zajmują się domem w pojedynkę, bez pomocy kobiet. Te zaś w większości biorą wszystkie obowiązki na swoje barki.

Odkurzacz bolid prosto z Formuły 1, żrący, okrutnie męski płyn do mycia szyb z wyciągiem z meksykańskiego kaktusa czy ważący 55 kg mop chromowo-molibdenowy do łączenia sprzątania z treningiem – oto kreacje, które absurdalnością mają zwrócić uwagę na temat nierównego podziału obowiązków domowych.

Żyjemy w społeczeństwie tradycyjnym, w którym sfera publiczna jest przede wszystkim domeną mężczyzn, a wszystko, co się wiąże z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi, wciąż spoczywa na barkach kobiet. Pomimo kilkudziesięciu lat życia w systemie, który na sztandarach miał równouprawnienie płci, tradycyjny model ról społecznych kobiet i mężczyzn w sferze domowej wciąż opiera się przemianom w szeroko rozumianej kulturze demokratycznej. 

Model tradycyjny kruszeje, co wiąże się z rosnącą świadomością kobiet i ich awansem w innych sferach życia. Wciąż jednak nierówny podział obowiązków domowych ogranicza wielu kobietom możliwości rozwoju zawodowego i udziału w życiu społeczno-politycznym. Przez tę kampanię chcemy zachęcić kobiety do większej asertywności w budowaniu partnerskich relacji z mężczyznami i do stawiania im większych wymagań w zakresie obowiązków domowych. Przede wszystkim jednak chcemy zaapelować do samych mężczyzn, aby w równym stopniu przyjęli odpowiedzialność za dom i byli prawdziwymi partnerami, a nie tylko pomocnikami swoich matek, żon i partnerek. Równość w domu to kwestia elementarnej sprawiedliwości społecznej, ale też inwestycja w lepszy świat dla kobiet i mężczyzn

Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.

Kampania posiłkuje się statystykami CBOS-u, które nie napawają optymizmem. Pranie w domach wykonuje jedynie 2% mężczyzn, samodzielne sprzątanie – 4%. Jednym z ważniejszych założeń kampanii jest podkreślanie i uświadamianie, że równość i sprawiedliwy podział obowiązków w domu to warunek sine qua non rzeczywistej równości i podstawa demokracji.

Kobiety nie powinny być obarczane wszystkimi obowiązkami – wszak mieszkają z synami, mężami, partnerami, chłopakami. Równość jest tam, gdzie sprawiedliwy podział, stąd pomysł na aktywizację mężczyzn i namawianie ich do partycypowania w obowiązkach. Kampanii przyświeca myśl, że równość zaczyna się w domu, właśnie od spraw przyziemnych.

Realizacja kampanii: Centrum Praw Kobiet, Dziadek do orzechów, NoLabel.

Twórcy:

  • Copywriter: Albert Stęclik, Magdalena Litman
  • Dyrektor kreatywny: Tomasz Gębala
  • Art director: Roksana Wantulok, Katarzyna Skoczylas
  • Planner: Albert Stęclik
  • Social media manager: Monika Klimkiewicz
  • Klient: Urszula Nowakowska, Monika Młynarska
  • Dom produkcyjny: Film Fiction
  • Dom postprodukcyjny: No Label

Kampanię patronatem honorowym objął Rzecznik Praw Obywatelskich. „Matronatem” objęli ją: Prezydent m. st. Warszawy, Prezydent Miasta Łodzi, Prezydent Miasta Wrocławia, Rada ds. Równego Traktowania – Kraków, Rada Kobiet przy Prezydencie Warszawy, Instytut Spraw Obywatelskich, Obserwatorium Równości Płci.